با اجرای دوره‌های آموزشی عارضه‌یابی:

شرکت‌های دانش بنیان به کمک شرکت‌های بزرگ می‌شتابند

ستاد توسعه فناوری‌های فوتونیک، لیزر، مواد پیشرفته و ساخت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، تلاش دارد تا شرکت‌های بزرگ فعال در این حوزه را تشویق کند تا با بهره‌گیری بیشتر از راه حل‌های فناورانه، بهره‌وری و سطح کیفی و کمی تولیدات خود را ارتقاء بخشند. یکی از ابزارهای این ستاد برای نیل به این هدف، برگزاری «دوره‌های آموزشی عارضه‌یابی» است. آخرین مورد از این دوره‌های برگزار شده، «دوره دوم و تکمیلی شرکت‌های زیر مجموعه هلدینگ صدر تامین وابسته به شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی» بود که با همکاری این ستاد برگزار شد.

هدف از برگزاری این دوره، آموزش شیوه کشف، اولویت‌بندی و ریشه‌یابی مشکلات صنعتی و یا سازمانی به متخصصین شاغل در مجموعه‌های تولیدی است. شناسایی معضلات و شفاف کردن علل آن‌ها اگر در چارچوب‌های فناورانه صورت گیرد، می‌تواند گامی مهم در حرکت به سوی حل مسائل و در نتیجه افزایش بهره‌وری اقتصادی شرکت‌های بزرگ باشد.
با مشخص شدن مشکلات واحدهای صنعتی، امکان استفاده از توان شرکت‌های توانمند دانش‌بنیان در حل آن‌ها وجود دارد.

بر این اساس با مدیریت شرکت سرمایه‌گذاری صدر تامین و با همکاری ستاد توسعه فناوری‌های فوتونیک، لیزر، مواد پیشرفته و ساخت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری مجموعه چند مرحله‌ای «رویداد آموزشی فرایند عارضه‌یابی شرکت‌های صنعتی با رویکرد فناورانه» برنامه‌ریزی و در حال اجرا می‌باشد.

نخستین مرحله این دوره آموزشی در محل شرکت مس شهید باهنر کرمان و با حضور نمایندگانی از شرکت‌های زیر مجموعه هلدینگ، با هدف آموزش فرایند و شیوه صحیح تشخیص مشکلات و عوارض قابل رفع و یا کاهش مشکلات، با اتکا به فناوری‌های نو برنامه‌ریزی و اجرا گردید که در آن، مواردی همچون نحوه شناسایی عوارض بر اساس اطلاعات مالی و تولیدی با تمرکز بر صنایع مرتبط با حوزه مواد و ساخت، پوشش داده شد. علاوه بر بخش‌های آموزشی، از خط تولید شرکت مس شهید باهنر نیز بازدید به عمل آمد و این مجموعه به عنوان مطالعه موردی توسط شرکت کنندگان ارزیابی شد.
دومین مرحله این دوره آموزشی در محل شرکت معدنی املاح ایران در گرمسار و با حضور نمایندگان شرکت‌های زیر مجموعه هلدینگ که در دوره نخست آموزش دیده بودند، برگزار شد.
هدف این مرحله از آموزش، دریافت بازخوردهای آموزشی و عملی از نمایندگان حاضر در دوره، در بستر شرکت‌های تابعه بوده است. افراد آموزش دیده ضمن استفاده از تجربیات و آموزش‌های دریافتی، فرایند عارضه‌یابی را در چارچوب مشخص و علمی انجام داده و به صورت یک مطالعه موردی از عارضه واقعی به دومین مرحله دوره آموزشی ارائه دادند.
در افتتاحیه این دوره، علاوه بر نمایندگان شرکت‌های تابعه، ستاد توسعه فناوری‌های فوتونیک، لیزر، مواد پیشرفته و ساخت و نمایندگان هلدینگ، غلامرضا سلیمانی مدیر عامل هلدینگ صدر تامین و علی رستمی مدیر عامل شرکت معدنی املاح ایران نیز حضور داشتند.
در روز پایانی این رویداد نیز در حضور حمید لطیفی دبیر ستاد توسعه فناوری‌های فوتونیک، لیزر و مواد پیشرفته و ساخت به عنوان یکی از اعضای هیات داوران، گروه‌های شرکت کننده، نتایج خود را ارائه کرده و مورد ارزیابی هیئت داوران قرار گرفتند. همچنین در بخش پایانی، از مدرس و گروه برتر منتخب، تقدیر به عمل آمد.
کلمات کلیدی

تصاویر