ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان تاثیر ناخالصی روی خواص استحکامی و هدایتی آلیاژهای Cu-Ni-Si دارای رسوبات ناپیوسته
فناوری‌های مواد و ساخت:

تاثیر ناخالصی روی خواص استحکامی و هدایتی آلیاژهای Cu-Ni-Si دارای رسوبات ناپیوسته

در تحقیقات اخیر، تاثیر ناخالصی روی استحکام و هدایت آلیاژهای Cu-Ni-Si شامل رسوبات کاملا ناپیوسته با ناخالصی و بدون ناخالصی بررسی شده است. در آلیاژ Cu-4.75 Ni-1.13 Si، که محتوای Ni+Si آن نزدیک به حد حلالیت است، هیچ ناخالصی مشاهده نشده است. در حالی که در آلیاژهای Cu-6Ni-1.42Si که در دمای 980 درجه سانتی گراد تحت عملیات انحلالی قرار گرفته است، ناخالصی تشکیل می شود.

ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان تولید کامپوزیت های ماتریس فلزی Al-SiC با استفاده از تکنیک متالورژی پودر
فناوری‌های مواد و ساخت:

تولید کامپوزیت های ماتریس فلزی Al-SiC با استفاده از تکنیک متالورژی پودر

در تحقیقات اخیری که توسط محققان هندی صورت گرفته است، کامپوزیت های Al-SiC با استفاده از روش متالورژی پودر با موفقیت تهیه شدند. متالورژی پودر، یک روش پردازش مواد برای تولید قطعات و اجزای جدید با استفاده از پودرهای فلزی مختلف به عنوان ماده اولیه، از طریق فرایند مخلوط کردن، تراکم و پخت است.

ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان لاستیک تایرهای ضایعاتی، اصلاح کننده کم‌هزینه و سازگار با محیط زیست در پلیمرهای ترموستات
فناوری‌های مواد و ساخت:

لاستیک تایرهای ضایعاتی، اصلاح کننده کم‌هزینه و سازگار با محیط زیست در پلیمرهای ترموستات

امروزه مدیریت ضایعات لاستیک تایرها (WTR) رو به رشد است و البته به یک مشکل جدی تبدیل شده است. بنابراین، کارهای تحقیقاتی با محوریت توسعه روش‌های مقرون به صرفه و سازگار با محیط زیست به منظور بازیافت WTR کاملا توجیه‌پذیر است. به طور کلی، استفاده از WTR به عنوان یک پرکننده برای کامپوزیت های پلیمری به طور قابل توجهی هزینه های مواد را کاهش می دهد، در حالیکه اصلاح عملکرد مناسب WTR ممکن است عملکرد پلاستیک ها و لاستیک ها را به میزان قابل توجهی افزایش دهد.

ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان طراحی آلیاژهای جدید سبک وزن Al-Ti-Zr
فناوری‌های مواد و ساخت:

طراحی آلیاژهای جدید سبک وزن Al-Ti-Zr

اخیرا دریک مطالعه تحقیقاتی، یک رویکرد جدید برای طراحی آلیاژهای بر پایه آلومینیوم با کسر فازی بالا (حدود 0.5) از ترکیبات بین فلزی سه تایی (Al3(Ti, Zr)) ارائه شده است.

ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان طراحی آلیاژهای با آنتروپی متوسط و انعطاف‌پذیری بالا برای کاشت دندان
فناوری‌های مواد و ساخت:

طراحی آلیاژهای با آنتروپی متوسط و انعطاف‌پذیری بالا برای کاشت دندان

در مطالعات اخیر، با استفاده از محاسبات ترمودینامیکی، آلیاژهای با آنتروپی متوسط طراحی شده‌اند. تولید مواد جدید با استحکام و انعطاف‌پذیری بالا، مدول پایین و زیست سازگاری بالا، یک تقاضای دائمی در زمینه ایمپلنت‌های جراحی است.

ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان باکتری، راهی برای تجزیه پلاستیک‌های پلی اورتانی
فناوری‌های مواد و ساخت:

باکتری، راهی برای تجزیه پلاستیک‌های پلی اورتانی

ممکن است یک پاسخ کوچک برای یکی از بزرگ‌ترین مشکلات کره زمین وجود داشته باشد. محققان آلمانی باکتری‌هایی را که قادر به تخریب برخی بخش‌های ساختمان پلی اورتان هستند، شناسایی و مشخص کرده‌اند. باكتری‌هایی که می‌توانند از تركيبات آلي سمي به عنوان منبع كربن، نيتروژن و انرژي خود استفاده کنند، شناسایی شدند.

ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان ساخت نانوساختارهای پیچیده با استفاده از الکترواسپینینگ
فناوری مواد و ساخت؛

ساخت نانوساختارهای پیچیده با استفاده از الکترواسپینینگ

نانوساختارهای پیچیده را می‌توان به‌طور گسترده‌ای در طبیعت یافت، به‌عنوان‌مثال نانوبلورهای مغناطیسی و بلورهای موم آبگریز 1 نانومتری. نانوساختارها برای تولید نانو موادهای کاربردی جدید، به ویژه مواد چندمنظوره که ناشی از اقدامات هم‌افزایی چندین ماده فعال هستند بسیار مفید هستند.

ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان نانو خوشه های با رفتار آنزیم های طبیعی
فناوری مواد و ساخت؛

نانو خوشه های با رفتار آنزیم های طبیعی

نانو خوشه های فلزی به دلیل انتشار فلورسانس قابل تنظیم، مقاومت در برابر نور زیاد و بازده سنتز خوب، دارای کاربردهای پزشکی عالی هستند. این نانو خوشه های فلزی محافظت شده توسط پروتئین ها از زیست سازگاری عالی برخوردارند و دارای خواص بیولوژیکی جالب مانند رفتار آنزیم های طبیعی هستند. به این دلیل در کاربردهای علمی و تحقیقات اساسی مورد توجه ویژه قرار گرفته اند.