ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان تولید مواد متخلخل تناوبی جاذب صدا با استفاده از فناوری ساخت افزایشی
فناوری‌های مواد و ساخت:

تولید مواد متخلخل تناوبی جاذب صدا با استفاده از فناوری ساخت افزایشی

اخیرا تحقیقاتی صورت گرفته است مبنی بر اینکه آیا فناوری ساخت افزایشی برای تولید مجدد نمونه های متخلخل طراحی شده برای جذب صدا مناسب هستند یا خیر. ر این آزمایشات، برای ساخت نمونه ها از فناوری­ها و تجهیزات مختلف ساخت افزایشی استفاده شده است.

ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان نقش روش ساخت افزایشی در کمک به مبارزه با ویروس کرونا
فناوری های مواد و ساخت:

نقش روش ساخت افزایشی در کمک به مبارزه با ویروس کرونا

تحقیقات نشان داده است، روش ساخت افزایشی در خط مقدم مبارزه با ویروس کووید 19، در زمانی که نیاز به تولید انبوه و سریع مجموعه ای از محصولات است، بوده است. زیرا در حال حاضر تولید روش های ساخت متداول محدودیت های زیادی دارد و تولید در زمان موجود دشوار است. استفاده از روش ساخت افزایشی در سراسر کشورها در زمان کرونا، افزایش یافته است و دلیل عمده موفقیت این روش، زنجیره تامین آن بود. زنجیره تامین این روش به کاهش عوامل زنجیره تامین های مختلف کمک کرده است.

ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان امکان استقرار شرکت‌های دانش بنیان مرتبط با حوزه ستاد در پارک علم و فناوری مدرس
اطلاع‌رسانی:

امکان استقرار شرکت‌های دانش بنیان مرتبط با حوزه ستاد در پارک علم و فناوری مدرس

به اطلاع شرکت‌های دانش بنیان فعال در حوزه فوتونیک، لیزر، مواد و ساخت می‌رساند؛ پس از طی مراحل لازم در چارچوب شرایط پارک علم و فناوری مدرس (وابسته به دانشگاه تربیت مدرس)، امکان استقرار این شرکت‌ها در پارک مذکور فراهم می‌باشد.

ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان امکان ثبت‌نام در هشتمین دوره نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ایران ساخت
اطلاع‌رسانی:

امکان ثبت‌نام در هشتمین دوره نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ایران ساخت

هشتمین دوره نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ایران ساخت 27 لغایت 30 آذرماه سال جاری هم‌زمان با هفته پژوهش و بیست-ویکمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فناوری کشور در محل نمایشگاه بین‌المللی تهران و با رعایت کلیه دستورالعمل‌های بهداشتی ستاد ملی مبارزه با کرونا برگزار خواهد شد.

ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان مواد جدید پرکننده SiC/Al4SiC4
فناوری‌های مواد و ساخت:

مواد جدید پرکننده SiC/Al4SiC4

بر اساس آخرین تحقیقات، لایه اتصال SiC/Al4SiC4 برای اتصال یکپارچه SiC ، با استفاده از یک تکنیک پخت وابسته به میدان الکتریکی پیشنهاد شده است.

ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان طراحی جدید برای باتری های با انتقال الکترون بهتر
فناوری‌های مواد و ساخت:

طراحی جدید برای باتری های با انتقال الکترون بهتر

طراحی جدید باتری های با جریان انتقال الکترون وانادیوم می تواند به تحقیقات بنیادی کمک کند و تجاری سازی این فناوری ذخیره انرژی را تسریع کند. در حوزه ذخیره انرژی، باتری های جریان ردوکس، که در آن انرژی از چرخش الکترولیت های مایع تولید می شود، به افزایش ایمنی و تولید برق پایدار کمک شایانی می کند.

ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان «ربع رشیدی» به دور هشتم رسید
اطلاع‌رسانی:

«ربع رشیدی» به دور هشتم رسید

سال 84 ایده برگزاری نمایشگاه و جشنواره نوآوری و فناوری ربع رشیدی به ثمر نشست و نخستین دوره آن با عنوان نمایشگاه فناورهای پیشرفته ایران Hi-tech و با حضور 159 طرح فناورانه برگزار شد. امسال با استفاده از تجارب پیشین، دور هشتم آن برگزار می‌شود.

ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان باتری های لیتیوم-گوگرد با عملکرد بالا
فناوری‌های مواد و ساخت:

باتری های لیتیوم-گوگرد با عملکرد بالا

تحقیقات اخیر نشان داده است کامپوزیت گوگرد-نیترید-تیتانیوم، عملکرد کلی باتری های لیتیوم-گوگرد را بهبود می بخشد. این تحقیقات روشی ساده و نوین را برای تهیه کاتد در باتری های لیتیوم-گوگرد ارائه می دهد که باعث کاهش اثر شاتل و بهبود عملکرد کلی می شود و آن را به تجاری سازی نزدیک می کند.

ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان کنترل قالب گیری تزریقی به کمک هوش مصنوعی
فناوری‌های مواد و ساخت:

کنترل قالب گیری تزریقی به کمک هوش مصنوعی

رای بهبود محدودیت های موجود از نظر زمان تولید و دقت، ترکیب روش های سنتی برای قالب گیری تزریقی با الگوریتم های پیشرفته می تواند کلید مهمی در توسعه فرایند قالب گیری تزریقی باشد.

ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان نهمین نمایشگاه بین‌المللی و کنفرانس مهندسی مواد و متالورژی (iMat2020) برگزار می‌گردد
با حمایت ستاد:

نهمین نمایشگاه بین‌المللی و کنفرانس مهندسی مواد و متالورژی (iMat2020) برگزار می‌گردد

به اطلاع فعالان حوزه مواد و ساخت می‌رساند؛ در مهر و آبان ماه سال جاری، "نهمین نمایشگاه بین‌المللی مهندسی مواد و متالورژی (iMat)"، "نهمین نمایشگاه سالانه فرصت‌های سرمایه‌گذاری در معدن و صنایع معدنی ایران (MINEX)" و کنفرانس بین‌المللی مهندسی مواد و متالورژی برگزار می‌شود.