فناوری‌های مواد و ساخت:

بهبود خواص مکانیکی لاستیک‌های طبیعی با استفاده از کربن سیاه (N550)

لاستیک طبیعی یکی از مواد مهم در صنایع تولیدی با کاربردهای متفاوتی از کفش تا صنایع هواپیمایی است. اخیرا تحقیقاتی روی ماهیت این مواد انجام شده است تا اثرپذیری آن در عمکرد خود تمیز شوندگی از آب، گرد و غبار و ... را افزایش دهند.

لاستیک طبیعی یکی از مواد مهم در صنایع تولیدی با کاربردهای متفاوتی از کفش تا صنایع هواپیمایی است.
اخیرا تحقیقاتی روی ماهیت این مواد انجام شده است تا اثرپذیری آن در عمکرد خود تمیز شوندگی از آب، گرد و غبار و ... را افزایش دهند. برای این منظور، تحقیقاتی در مورد ترکیبات مختلف لاستیک با اضافه کردن پرکننده‌های مختلف برای بهبود خواص انجام شده است. هدف تقویت خواص مکانیکی لاستیک طبیعی مورد استفاده در تیغه برف‌پاک‌کن شیشه جلو با استفاده از کربن سیاه (N550)، در دو ترکیب مختلف بوده است. درواقع تغییرات خواص مواد لاستیک طبیعی و خصوصیات و ترکیبات تیغه برف‌پاک‌کن مورد بررسی قرار گرفت. ترکیبات مختلفی مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت و دو ترکیب ایده‌آل نهایی شدند. همچنین آزمایشات سایشی، سختی‌سنجی، کشش و پارگی روی نمونه‌ها انجام شد.
در این بررسی‌ها، روغن سویا به عنوان پلاستیک‌ساز مورد استفاده قرار گرفت. زیرا استفاده از روغن سویا در ساخت لاستیک، باعث افزایش راندمان مصرف انرژی می‌شود. همچنین باعث ایجاد پایداری حرارتی بهتر، مقاومت بیشتر در برابر پارگی، مقاومت در برابر سایش و در مقایسه با روغن‌های نفتی یا سایر مواد معدنی مورد استفاده، دارای خاصیت لاستیک‌سازی بهتری است. سختی ترکیب تولید شده تقریبا شبیه به تیغه برف‌پاک‌کن ساخته شده از مواد لاستیکی معمول است، درحالی‌که تفاوت زیادی در استحکام کششی و خاصیت مقاومت پارگی وجود دارد. مقاومت بالاتر در برابر پارگی، کاهش هیسترزیس و در نتیجه کاهش لرزش به دلیل تعامل بین کربن سیاه پرکننده و سیلیس از خواص ماده ترکیبی جدید است. استفاده از آنتی‌اکسیدان‌ها و آنتی ازن‌ها ماندگاری این مواد را تضمین می‌کند. این کار تحقیقاتی، یک مطالعه مقدماتی برای جایگزینی فرآورده‌های نفتی در تولید لاستیک‌های طبیعی است.
منبع:
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2214785319340702
کلمات کلیدی
//isti.ir/Zz53