با حمایت ستاد توسعه فناوری‌های فوتونیک، لیزر، مواد پیشرفته و ساخت:

دستگاه میکروسکوپ تشخیص طیفی «ایران ساخت» شد

با حمایت ستاد توسعه فناوری‌های فوتونیک، لیزر، مواد پیشرفته و ساخت، عضو هیئت علمی دانشگاه علم و صنعت با همکاری تعدادی از فارغ التحصیلان دانشگاهی موفق شد تا فناوری دستگاه میکروسکوپ تشخیص طیفی (میکرواسپکتروفوتومتر) را بومی سازی کند. این دستگاه که ترکیب نوآورانه ای از تصویر برداری و اسپکترومتری برای آنالیز مواد میکرونی است، کاربری های متنوعی از جمله در تشخیص اسناد و اوراق بهادار جعلی دارد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علم و صنعت با همکاری تعدادی از فارغ التحصیلان دانشگاهی موفق شد تا فناوری دستگاه میکروسکوپ تشخیص طیفی (میکرواسپکتروفوتومتر) را بومی سازی کند. این دستگاه که ترکیب نوآورانه ای از تصویر برداری و اسپکترومتری برای آنالیز مواد میکرونی است، کاربری های متنوعی از جمله در تشخیص اسناد و اوراق بهادار جعلی دارد.

 

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، دکتر مریم بحرینی مدیر عامل شرکت دانش بنیان نور فناوری تک پرتو نوران (تک­نوران) در تشریح جزئیات تبدیل استارتاپ به شرکت دانش بنیان و مراحل اولیه جذب حمایت افزود: این شرکت ابتدا یک مجموعه استارتاپی مستقر در مرکز نوآوری دانشگاه الزهرا بود که طرح خود را برای تولید این دستگاه به ستاد توسعه فناوری‌های فوتونیک، لیزر، مواد پیشرفته و ساخت عرضه کرد. این ستاد فراخوان ها و همایش های متعددی را برای بومی سازی فناوری های مرتبط با این حوزه برگزار می کند. در یکی از این فراخوان ها، این طرح پس از ارزیابی‌های لازم، حمایت مالی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری را کسب نمود.

 

مدیر عامل شرکت دانش بنیان تک­نوران، بیان داشت: این دستگاه توانایی تصویر برداری تا هزار برابر بزرگ تر را دارد و هم زمان از توانایی اسپکتروسکوپی مواد در ابعاد میکرون نیز برخوردار است.  اسپکتروسکوپی جذبی و عبوری در بازه 380 تا 780 نانومتر از جمله توانایی های این دستگاه است که آن را قادر می‌سازد تا انواع مواد را در مقیاس میکرومتری و بدون نیاز به آماده سازی، آنالیز کند

 

وی یکی از کاربری های دستگاه را تشخیص اسناد جعلی خواند و افزود: انواع اسناد و اوراق بهادار و جوهرهای به کار رفته در آنها با این دستگاه قابل تشخیص خواهد بود و به غیر از این، کاربری های متنوعی از جمله در پتروشیمی، نفت و گاز ، داروسازی، گوهرشناسی، جواهرشناسی و دیگر صنایع و رشته ها برای آن تعریف شده است.

 

وی افزود: این دستگاه که در حال حاضر به صورت کامل بومی سازی شده است، مورد نیاز هر آزمایشگاه تحقیقاتی میباشد. با قیمت حداکثر یک سوم نمونه مشابه خارجی و با تخفیف ویژه هفتمین نمایشگاه ساخت ایران، در بازار داخل برای فروش عرضه شده است. با توجه به این که این شرکت نوپا است امیدواریم که سهم قابل توجهی از بازار داخلی را کسب کنیم و به زودی مصرف کننده داخلی با توجه به کاربردهای گسترده، تفاوت قیمت و تشابه کیفیت، جایگزین کردن این محصول ایرانی را به جای نمونه مشابه خارجی در دستور کار قرار دهد.

کلمات کلیدی

تصاویر

دستگاه میکروسکوپ تشخیص طیفی  دستگاه میکروسکوپ تشخیص طیفی