سامانه نشت‌یاب لیزری ایران‌ساخت رونمایی شد؛

سامانه نشت‌یاب لیزری ایران‌ساخت با حضور معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری در ناحیه فناوری و نوآوری دانشگاه تهران رونمایی شد.

بررسی نشتی خطوط لوله، یکی از دغدغه‌های صنایع گوناگون است که با تولید محصول ایران‌ساخت سامانه ارتقا یافته نشت‌یاب لیزری برطرف شد. ستاری در نخستین بازدید فناورانه خود در سال ۱۴۰۰ به دانشکده فیزیک دانشگاه تهران رفت تا از محصولات دانش‌بنیان فعالان فناور مستقر در دانشکده‌های این دانشگاه رونمایی کند.

 

سامانه نشت یاب ایران ساخت چه ویژگی‌هایی دارد
این محصول ایران‌ساخت، سامانه‌ ارتقا یافته نشت‌یاب از راه دور لیزری است و برای شناسایی گاز طبیعی (متان) کاربرد دارد و نشتی احتمالی این گاز را در خطوط لوله‌ گازی به کمک یک حسگر از راه دور صنعتی آشکار می‌کند.


سامانه با کمک طیف سنجی به آشکارسازی می‌پردازد و شامل دو زیر سامانه‌ فرستنده-گیرنده‌ اپتیکی و الکترونیکی است. در ساختار سنتی نشت‌یابی، از دستگاه اف آی دی استفاده می‌شد که معایب بسیاری داشت؛ از جمله این‌که ضمن سرعت دقت پایین‌تر، نیروی انسانی از طریق پیمایش، زمان زیادی را برای یافتن نشتی‌های احتمالی صرف می‌کردند.اما با بهره مندی از این سامانه سرعت نشت یابی روزانه تاچندین کیلومتر افزایش می یابد.
سامانه نشت‌یاب لیزری از راه دور ایران‌ساخت، در صنایع بالادستی نفت، گاز و پتروشیمی کاربردهای فراوانی داشته و از قابلیت نصب روی پهپادها و پیمایش خودکار برخوردار است.

حساسیت این سیستم تا ۵۰ppm بر متر افزایش و ارتقا یافته است و می تواند از فاصله ۵۰ متری نشتی ها را تشخیص دهد.
این پروژه با حمایت ستاد توسعه فناوری های فوتونیک، لیزر، مواد پیشرفته و ساخت معاونت علمی و فناوری در دانشکده فیزیک دانشگاه تهران با هدف رفع نیاز های صنایع نفت، گاز و پتروشیمی طراحی و تولید  شده است.کلمات کلیدی
//isti.ir/ZrGq