ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان روش ارزیابی جدید برای افزایش بازده انرژی در صنعت فرآیند تولید آهن و فولاد
فناوری های مواد و ساخت:

روش ارزیابی جدید برای افزایش بازده انرژی در صنعت فرآیند تولید آهن و فولاد

بر اساس تحقیقات اخیر، روش ارزیابی کارایی و بازده انرژی صنعت فرآیندی پیشنهاد و استقرار یافته که برای این منظور، شبکه های جریان مواد و انرژی در فرآیند تولید آهن و فولاد ایجاد شده است. در این مسیر، انرژی مورد نیاز فرآیند تولید آهن و فولاد تجزیه و تحلیل شده است.

ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان  فراخوان جذب نوآوری‌های مواد ساختمانی؛زمینه تحول فناورانه در صنعت کاشی و سرامیک ایجاد شد
اطلاع رسانی:

فراخوان جذب نوآوری‌های مواد ساختمانی؛زمینه تحول فناورانه در صنعت کاشی و سرامیک ایجاد شد

بدینوسیله به اطلاع فناوران حقیقی و حقوقی حوزه ساختمان می‌رساند؛ به‌منظور فراهم ساختن امکان استفاده محققین علمی و صنعتی دارای طرح‌های نوآورانه از زیرساخت این مرکز و همچنین معرفی طرح‌های منتخب (دارای پتانسیل اجرایی و تجاری‌سازی لازم) به طرف تقاضا، مرکز مذکور در نظر دارد؛ "سلسله فراخوان‌های شناسایی ایده و طرح‌های حوزه‌های مختلف مرتبط با این صنعت" را برگزار نماید که حوزه "کاشی و سرامیک"، گام اول این سلسله فراخوان‌ها است.

ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان اولویت‌های حمایتی مرحله اول ستاد در سال 1400 اعلام شد.
فراخوان:

اولویت‌های حمایتی مرحله اول ستاد در سال 1400 اعلام شد.

این ستاد با هدف شناسایی بهتر و جهت‌دهی توانمندی‌های داخلی در راستای رفع نیازهای فناورانه صنایع و همچنین توسعه فناوری‌های نوین، این فراخوان را منتشر نموده است. اولویت بررسی و حمایت (در صورت تصویب) با افراد واجد شرایط است که تا تاریخ 22 مردادماه سال جاری، در این فراخوان مشارکت نمایند. درخواست‌های واصله پس از تاریخ مذکور، در صورت تامین منابع و اخذ مجوزهای لازم، در روال بررسی قرار خواهند گرفت.

ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان با حمایت ستاد، سومین جشنواره ایده‌های ارزش‌آفرین معدن و صنایع معدنی «اینوماین 3» برگزار می‌شود.
اطلاع رسانی:

با حمایت ستاد، سومین جشنواره ایده‌های ارزش‌آفرین معدن و صنایع معدنی «اینوماین 3» برگزار می‌شود.

به اطلاع فعالان حوزه مواد، ساخت، فوتونیک و لیزر می‌رساند؛ در راستای حمایت از فناوران و صاحبان ایده‌های نوآورانه، اهمیت توجه به هم‌نشینی ایده‌پردازان و صاحبان مسئله و همچنین رویکرد تعاملی بازیگران این حوزه و شرکت‌های دانش‌بنیان فعال در حوزه معدن و صنایع معدنی، سومین جشنواره ایده‌های ارزش‌آفرین معدن و صنایع معدنی با عنوان «اینوماین 3» در مردادماه 1400 برگزار می‌شود. مهلت ارسال ایده حداکثر تا تاریخ 1400/04/15 می‌باشد.

ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان عملکرد پلی وینیل الکل به عنوان کاهنده برای تشکیل نانوذرات طلا
فناوری های مواد و ساخت:

عملکرد پلی وینیل الکل به عنوان کاهنده برای تشکیل نانوذرات طلا

مطالعات جدید نشان داده است پلی وینیل الکل (PVA) به عنوان یک عملگر سطحی و عامل کاهنده در سنتز نانو ذرات طلا عمل می کند. در واقع، پوشش PVA آب­دوست بر روی نانوذرات طلا، باعث می شود طلای کلوئیدی به شدت آب گریز شود. ثابت شده است این پایداری کلوئیدی نانوذرات طلا تهیه شده بیش از یک سال طول می کشد. همچنین پایداری حرارتی فیلم های نانوکامپوزیت Au-PVA با افزایش محتوای Au در فیلم ها افزایش می یابد.

ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان بررسی حالت یونیزاسیون نیتروژن و اثر آن روی لایه نیتریده در طول نیتریداسیون گازی لیزر فیبر
فناوری های مواد و لیزر:

بررسی حالت یونیزاسیون نیتروژن و اثر آن روی لایه نیتریده در طول نیتریداسیون گازی لیزر فیبر

در مطالعات اخیر، تصاویر تابشی که با دوربین پرسرعت گرفته شده اند و طیف های انتشاری که با طیف سنج فیبری جمع آوری شده اند، برای مطالعه حالت یونیزاسیون نیتروژن استفاده شده است.

//isti.ir/XyY