ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان دعوت به مشارکت در سرمایه‌گذاری طرح‌های فناورانه حوزه معدن، مواد و متالورژی
فراخوان:

دعوت به مشارکت در سرمایه‌گذاری طرح‌های فناورانه حوزه معدن، مواد و متالورژی

به اطلاع اشخاص حقیقی و حقوقی حوزه فعالیت ستاد می‌رساند؛ شتاب‌دهنده صدر فردا (وابسته به شرکت سرمایه‌گذاری صدر تأمین)، به منظور "جذب سرمایه‌گذار برای کمک به توسعه کسب و کارهای نوین معدن، صنایع معدنی و مواد پیشرفته که در این مرکز پذیرفته شده‌اند"، از کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی علاقمند دعوت به اعلام آمادگی می‌نماید.

ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان اعلام آمادگی برای سرمایه‌گذاری بر روی طرح‌های نوآورانه مرتبط با معدن و صنایع معدنی
فراخوان شرکت سرمایه نوآوری احیا:

اعلام آمادگی برای سرمایه‌گذاری بر روی طرح‌های نوآورانه مرتبط با معدن و صنایع معدنی

فراخوان شرکت سرمایه نوآوری احیا مبنی بر اعلام آمادگی برای سرمایه‌گذاری بر روی طرح‌های نوآورانه مرتبط با معدن و صنایع معدنی، منتشر شده است. متقاضیان می‌توانند تا تاریخ 1399/9/15 برای ارسال طرح اقدام نمایند.

ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان کاربرد ابررساناهای دمای اتاق در صرفه جویی انرژی

کاربرد ابررساناهای دمای اتاق در صرفه جویی انرژی

انرژی می تواند به وسیله به کار بردن ابررساناهای دمای اتاق در نیروگاههای تولید برق، ذخیره انرژی الکتریکی به عنوان جریان های مداوم در حلقه های مغناطیسی ابر رسانا، به کارگیری خطوط آهن ریز مغناطیسی به عنوان جایگزینی برای حمل و نقل هوایی و جاده ای، استفاده از موتورهای پیشرانه ابر رسانا برای حمل و نقل دریایی و نیز بهبود بهره وری رایانه های کوانتومی با مدار منطقی دیجیتالی اتصال جوزفسون ابر رسانا ذخیره شود. اگر ابررساناهای دمای اتاق به واقعیت تبدیل شوند، صرفه جویی در انرژی می تواند عامل مهمی در انتقال انرژی به آینده ای پایدار باشد.

ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان نقش طلا در فناوری نیمه هادی ها
فناوری های مواد و ساخت:

نقش طلا در فناوری نیمه هادی ها

اخیرا در مقاله ای چاپ شده در مجله RRL، نشان داده شده است که لایه برداری با واسط طلا، با پخت در دمای پایین امکان پذیر است که بر محدودیت های روش های قبلی "press-and-peel" غلبه می کند. این اصلاح ساده به طور بالقوه دامنه و شرایط موادی را که می توان از لایه برداری با واسطه طلا استفاده کرد، افزایش می دهد و مواد دو بعدی را قادر می سازد تا سرانجام از مقیاس آزمایشگاهی خارج شوند.

ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان روش جدید ارزیابی شکل پذیری نرخ کرنش بالای ورق های فلزی تحت هیدروفرمینگ با ضربه
فناوری های مواد و ساخت:

روش جدید ارزیابی شکل پذیری نرخ کرنش بالای ورق های فلزی تحت هیدروفرمینگ با ضربه

در مطالعات اخیر، روش نوینی برای ارزیابی شکل پذیری نرخ کرنش بالا (HSR) ورق های از جنس Al-Cu-Mg 2B06-O ، توسط هیدروفرمینگ تحت ضربه (IHF) پیشنهاد شده است. نشان داده شده است IHF، از آنجاییکه مزایای استفاده از مذاب انعطاف پذیر و بارگذاری ضربه ای را ترکیب می کند، برای ساخت ورق هایی که به سختی شکل پذیرند مناسب است.

ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان رسیدن به کربن صفر تا سال 2050
گزارش:

رسیدن به کربن صفر تا سال 2050

کمیسیون انتقال انرژی (ETC) اعلام کرد، برنامه ­هایی برای رساندن انتشار کربن در جهان به صفر تا سال 2050، سالانه حدود 1 تا 2 تریلیون دلار در سال (حدود 1.5 درصد از تولید ناخالص داخلی جهانی) هزینه لازم دارد.

ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان غشاهای سرامیکی آبگریز در فرآیندهای تقطیر غشایی (MD)
فناوری های مواد و ساخت:

غشاهای سرامیکی آبگریز در فرآیندهای تقطیر غشایی (MD)

غشاهای سرامیکی مقاوم می توانند به استفاده از فرایندهای تقطیر غشایی در عملیات محلولهای تهاجمی کمک کند و عملیات تخلیه مایع صفر درجه (ZLD) را تسهیل کند. در تحقیقات اخیر، هدایت حرارتی غشاهای سرامیکی لوله های ساخته شده از TiO2 ، Al2O3 ، ZrO2 و کوردیریت مورد بررسی آزمایشگاهی قرار گرفته است.

ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان تولید مواد متخلخل تناوبی جاذب صدا با استفاده از فناوری ساخت افزایشی
فناوری‌های مواد و ساخت:

تولید مواد متخلخل تناوبی جاذب صدا با استفاده از فناوری ساخت افزایشی

اخیرا تحقیقاتی صورت گرفته است مبنی بر اینکه آیا فناوری ساخت افزایشی برای تولید مجدد نمونه های متخلخل طراحی شده برای جذب صدا مناسب هستند یا خیر. ر این آزمایشات، برای ساخت نمونه ها از فناوری­ها و تجهیزات مختلف ساخت افزایشی استفاده شده است.

ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان نقش روش ساخت افزایشی در کمک به مبارزه با ویروس کرونا
فناوری های مواد و ساخت:

نقش روش ساخت افزایشی در کمک به مبارزه با ویروس کرونا

تحقیقات نشان داده است، روش ساخت افزایشی در خط مقدم مبارزه با ویروس کووید 19، در زمانی که نیاز به تولید انبوه و سریع مجموعه ای از محصولات است، بوده است. زیرا در حال حاضر تولید روش های ساخت متداول محدودیت های زیادی دارد و تولید در زمان موجود دشوار است. استفاده از روش ساخت افزایشی در سراسر کشورها در زمان کرونا، افزایش یافته است و دلیل عمده موفقیت این روش، زنجیره تامین آن بود. زنجیره تامین این روش به کاهش عوامل زنجیره تامین های مختلف کمک کرده است.

//isti.ir/Xj5