ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان کاربرد ابررساناهای دمای اتاق در صرفه جویی انرژی

کاربرد ابررساناهای دمای اتاق در صرفه جویی انرژی

انرژی می تواند به وسیله به کار بردن ابررساناهای دمای اتاق در نیروگاههای تولید برق، ذخیره انرژی الکتریکی به عنوان جریان های مداوم در حلقه های مغناطیسی ابر رسانا، به کارگیری خطوط آهن ریز مغناطیسی به عنوان جایگزینی برای حمل و نقل هوایی و جاده ای، استفاده از موتورهای پیشرانه ابر رسانا برای حمل و نقل دریایی و نیز بهبود بهره وری رایانه های کوانتومی با مدار منطقی دیجیتالی اتصال جوزفسون ابر رسانا ذخیره شود. اگر ابررساناهای دمای اتاق به واقعیت تبدیل شوند، صرفه جویی در انرژی می تواند عامل مهمی در انتقال انرژی به آینده ای پایدار باشد.

ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان نقش طلا در فناوری نیمه هادی ها
فناوری های مواد و ساخت:

نقش طلا در فناوری نیمه هادی ها

اخیرا در مقاله ای چاپ شده در مجله RRL، نشان داده شده است که لایه برداری با واسط طلا، با پخت در دمای پایین امکان پذیر است که بر محدودیت های روش های قبلی "press-and-peel" غلبه می کند. این اصلاح ساده به طور بالقوه دامنه و شرایط موادی را که می توان از لایه برداری با واسطه طلا استفاده کرد، افزایش می دهد و مواد دو بعدی را قادر می سازد تا سرانجام از مقیاس آزمایشگاهی خارج شوند.

ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان روش جدید ارزیابی شکل پذیری نرخ کرنش بالای ورق های فلزی تحت هیدروفرمینگ با ضربه
فناوری های مواد و ساخت:

روش جدید ارزیابی شکل پذیری نرخ کرنش بالای ورق های فلزی تحت هیدروفرمینگ با ضربه

در مطالعات اخیر، روش نوینی برای ارزیابی شکل پذیری نرخ کرنش بالا (HSR) ورق های از جنس Al-Cu-Mg 2B06-O ، توسط هیدروفرمینگ تحت ضربه (IHF) پیشنهاد شده است. نشان داده شده است IHF، از آنجاییکه مزایای استفاده از مذاب انعطاف پذیر و بارگذاری ضربه ای را ترکیب می کند، برای ساخت ورق هایی که به سختی شکل پذیرند مناسب است.

ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان رسیدن به کربن صفر تا سال 2050
گزارش:

رسیدن به کربن صفر تا سال 2050

کمیسیون انتقال انرژی (ETC) اعلام کرد، برنامه ­هایی برای رساندن انتشار کربن در جهان به صفر تا سال 2050، سالانه حدود 1 تا 2 تریلیون دلار در سال (حدود 1.5 درصد از تولید ناخالص داخلی جهانی) هزینه لازم دارد.

ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان غشاهای سرامیکی آبگریز در فرآیندهای تقطیر غشایی (MD)
فناوری های مواد و ساخت:

غشاهای سرامیکی آبگریز در فرآیندهای تقطیر غشایی (MD)

غشاهای سرامیکی مقاوم می توانند به استفاده از فرایندهای تقطیر غشایی در عملیات محلولهای تهاجمی کمک کند و عملیات تخلیه مایع صفر درجه (ZLD) را تسهیل کند. در تحقیقات اخیر، هدایت حرارتی غشاهای سرامیکی لوله های ساخته شده از TiO2 ، Al2O3 ، ZrO2 و کوردیریت مورد بررسی آزمایشگاهی قرار گرفته است.

ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان تولید مواد متخلخل تناوبی جاذب صدا با استفاده از فناوری ساخت افزایشی
فناوری‌های مواد و ساخت:

تولید مواد متخلخل تناوبی جاذب صدا با استفاده از فناوری ساخت افزایشی

اخیرا تحقیقاتی صورت گرفته است مبنی بر اینکه آیا فناوری ساخت افزایشی برای تولید مجدد نمونه های متخلخل طراحی شده برای جذب صدا مناسب هستند یا خیر. ر این آزمایشات، برای ساخت نمونه ها از فناوری­ها و تجهیزات مختلف ساخت افزایشی استفاده شده است.

ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان نقش روش ساخت افزایشی در کمک به مبارزه با ویروس کرونا
فناوری های مواد و ساخت:

نقش روش ساخت افزایشی در کمک به مبارزه با ویروس کرونا

تحقیقات نشان داده است، روش ساخت افزایشی در خط مقدم مبارزه با ویروس کووید 19، در زمانی که نیاز به تولید انبوه و سریع مجموعه ای از محصولات است، بوده است. زیرا در حال حاضر تولید روش های ساخت متداول محدودیت های زیادی دارد و تولید در زمان موجود دشوار است. استفاده از روش ساخت افزایشی در سراسر کشورها در زمان کرونا، افزایش یافته است و دلیل عمده موفقیت این روش، زنجیره تامین آن بود. زنجیره تامین این روش به کاهش عوامل زنجیره تامین های مختلف کمک کرده است.

ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان امکان استقرار شرکت‌های دانش بنیان مرتبط با حوزه ستاد در پارک علم و فناوری مدرس
اطلاع‌رسانی:

امکان استقرار شرکت‌های دانش بنیان مرتبط با حوزه ستاد در پارک علم و فناوری مدرس

به اطلاع شرکت‌های دانش بنیان فعال در حوزه فوتونیک، لیزر، مواد و ساخت می‌رساند؛ پس از طی مراحل لازم در چارچوب شرایط پارک علم و فناوری مدرس (وابسته به دانشگاه تربیت مدرس)، امکان استقرار این شرکت‌ها در پارک مذکور فراهم می‌باشد.

ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان امکان ثبت‌نام در هشتمین دوره نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ایران ساخت
اطلاع‌رسانی:

امکان ثبت‌نام در هشتمین دوره نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ایران ساخت

هشتمین دوره نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ایران ساخت 27 لغایت 30 آذرماه سال جاری هم‌زمان با هفته پژوهش و بیست-ویکمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فناوری کشور در محل نمایشگاه بین‌المللی تهران و با رعایت کلیه دستورالعمل‌های بهداشتی ستاد ملی مبارزه با کرونا برگزار خواهد شد.

ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان مواد جدید پرکننده SiC/Al4SiC4
فناوری‌های مواد و ساخت:

مواد جدید پرکننده SiC/Al4SiC4

بر اساس آخرین تحقیقات، لایه اتصال SiC/Al4SiC4 برای اتصال یکپارچه SiC ، با استفاده از یک تکنیک پخت وابسته به میدان الکتریکی پیشنهاد شده است.

//isti.ir/X8U