ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان توسعه کاربرد تکنیک رسوب فیزیکی بخار (PVD) برای وسایل و تجهیزات پزشکی
فناوری‌های مواد و ساخت:

توسعه کاربرد تکنیک رسوب فیزیکی بخار (PVD) برای وسایل و تجهیزات پزشکی

در مطالعاتی که در این روزها نتایج آن به ثبت رسیده است، با بررسی نقایص عملکرد دستگاه های پزشکی، به کاربرد پوشش های PVD به منظور بهبود عملکرد و افزایش عمر دستگاه های پزشکی پرداخته شده است.

ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان تاثیر ناخالصی روی خواص استحکامی و هدایتی آلیاژهای Cu-Ni-Si دارای رسوبات ناپیوسته
فناوری‌های مواد و ساخت:

تاثیر ناخالصی روی خواص استحکامی و هدایتی آلیاژهای Cu-Ni-Si دارای رسوبات ناپیوسته

در تحقیقات اخیر، تاثیر ناخالصی روی استحکام و هدایت آلیاژهای Cu-Ni-Si شامل رسوبات کاملا ناپیوسته با ناخالصی و بدون ناخالصی بررسی شده است. در آلیاژ Cu-4.75 Ni-1.13 Si، که محتوای Ni+Si آن نزدیک به حد حلالیت است، هیچ ناخالصی مشاهده نشده است. در حالی که در آلیاژهای Cu-6Ni-1.42Si که در دمای 980 درجه سانتی گراد تحت عملیات انحلالی قرار گرفته است، ناخالصی تشکیل می شود.

ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان تولید کامپوزیت های ماتریس فلزی Al-SiC با استفاده از تکنیک متالورژی پودر
فناوری‌های مواد و ساخت:

تولید کامپوزیت های ماتریس فلزی Al-SiC با استفاده از تکنیک متالورژی پودر

در تحقیقات اخیری که توسط محققان هندی صورت گرفته است، کامپوزیت های Al-SiC با استفاده از روش متالورژی پودر با موفقیت تهیه شدند. متالورژی پودر، یک روش پردازش مواد برای تولید قطعات و اجزای جدید با استفاده از پودرهای فلزی مختلف به عنوان ماده اولیه، از طریق فرایند مخلوط کردن، تراکم و پخت است.

ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان لاستیک تایرهای ضایعاتی، اصلاح کننده کم‌هزینه و سازگار با محیط زیست در پلیمرهای ترموستات
فناوری‌های مواد و ساخت:

لاستیک تایرهای ضایعاتی، اصلاح کننده کم‌هزینه و سازگار با محیط زیست در پلیمرهای ترموستات

امروزه مدیریت ضایعات لاستیک تایرها (WTR) رو به رشد است و البته به یک مشکل جدی تبدیل شده است. بنابراین، کارهای تحقیقاتی با محوریت توسعه روش‌های مقرون به صرفه و سازگار با محیط زیست به منظور بازیافت WTR کاملا توجیه‌پذیر است. به طور کلی، استفاده از WTR به عنوان یک پرکننده برای کامپوزیت های پلیمری به طور قابل توجهی هزینه های مواد را کاهش می دهد، در حالیکه اصلاح عملکرد مناسب WTR ممکن است عملکرد پلاستیک ها و لاستیک ها را به میزان قابل توجهی افزایش دهد.

ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان دستگاه میکروسکوپ تشخیص طیفی «ایران ساخت» شد
با حمایت ستاد توسعه فناوری‌های فوتونیک، لیزر، مواد پیشرفته و ساخت:

دستگاه میکروسکوپ تشخیص طیفی «ایران ساخت» شد

با حمایت ستاد توسعه فناوری‌های فوتونیک، لیزر، مواد پیشرفته و ساخت، عضو هیئت علمی دانشگاه علم و صنعت با همکاری تعدادی از فارغ التحصیلان دانشگاهی موفق شد تا فناوری دستگاه میکروسکوپ تشخیص طیفی (میکرواسپکتروفوتومتر) را بومی سازی کند. این دستگاه که ترکیب نوآورانه ای از تصویر برداری و اسپکترومتری برای آنالیز مواد میکرونی است، کاربری های متنوعی از جمله در تشخیص اسناد و اوراق بهادار جعلی دارد.

ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان روش نوآورانه برای استفاده از سیلیکا فوم
فناوری‌های مواد و ساخت:

روش نوآورانه برای استفاده از سیلیکا فوم

مطالعات اخیر، استفاده از سیلیکا فوم (SF)، که به آن میکرو سیلیس هم گفته می شود، در کامپوزیت های لاستیکی طبیعی را به عنوان یک راه حل پایدار برای مدیریت پسماند جامد حاصل از صنعت زیرکونیا معرفی کرده است.

ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان بهبود خواص مکانیکی لاستیک‌های طبیعی با استفاده از کربن سیاه (N550)
فناوری‌های مواد و ساخت:

بهبود خواص مکانیکی لاستیک‌های طبیعی با استفاده از کربن سیاه (N550)

لاستیک طبیعی یکی از مواد مهم در صنایع تولیدی با کاربردهای متفاوتی از کفش تا صنایع هواپیمایی است. اخیرا تحقیقاتی روی ماهیت این مواد انجام شده است تا اثرپذیری آن در عمکرد خود تمیز شوندگی از آب، گرد و غبار و ... را افزایش دهند.

ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان شرکت‌های کوچک و شتابدهنده‌ها تسهیلات دریافت می‌کنند
اطلاع‌رسانی:

شرکت‌های کوچک و شتابدهنده‌ها تسهیلات دریافت می‌کنند

برای شرکت‌های دانش‌بیان و خلاق آسیب دیده از کرونا تسهیلات گوناگونی با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در نظر گرفته شده است. بر اساس فراخوان‌های منتشر شده، این شرکت‌ها می‌توانند تا سقف 500 میلیون تومان تسهیلات دریافت کنند.

//isti.ir/XvT