فعالان حوزه مواد پیشرفته تسهیلات حمایتی دریافت می‌کنند تا تولید را رونق دهند

نشست آشنایی شرکت‌های حوزه فعالیت ستاد با خدمات صندوق پژوهش‌ و فناوری دانشگاه تربیت مدرس، برگزار شد. در این نشست با حضور فعالان زیست‌بوم نوآوری لیزر و مواد پیشرفته، حمایت‌های صندوق پژوهش و فناوری مدرس از شرکت‌های دانش‌بنیان این حوزه معرفی شد.

این نشست  مجازی با حمایت ستاد توسعه فناوری لیزر، فتونیک، مواد پیشرفته و ساخت در صندوق نوآوری و شکوفایی برگزار شد و مسئولان صندوق پژوهش و فناوری تربیت مدرس، جمعی از فعالان شرکت‌های دانش‌بنیان فعال در حوزه لیزر، مواد پیشرفته و ساخت با حمایت‌ها و تسهیلات حوزه مواد پیشرفته و ساخت آشنا شدند.

ایجاد ظرفیت‌ لازم برای توسعه تولیدات دانش‌بنیان ایران‌ساخت

دکتر لطیفی، دبیر ستاد توسعه فناوری لیزر، مواد پیشرفته و ساخت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در این نشست با اشاره به حمایت‌های ستاد از توسعه محصولات دانش‌بنیان و فناور این حوزه گفت: با اقدامات و برنامه‌ریزی‌های ستاد در راستای رونق و توسعه زیست‌بوم حوزه لیزر، مواد پیشرفته و ساخت، محورهای دارای اولویت این حوزه شناسایی و تعریف شده‌اند. همچنین با همکاری‌ و تعامل با بخش‌های اثرگذار زمینه را برای حمایت از توسعه فناوری‌ها ایجاد می‌کنیم.

وی با اشاره به در اولویت قرار گرفتن طرح‌های فناورانه و تولید محصولات دانش‌بنیان ایران‌ساخت حوزه‌های یادشده افزود: همکاری با صندوق پژوهش و فناوری مدرس در راستای پاسخ به نیاز فعالان فناوران این حوزه صورت گرفت. با توجه به درخواست‌های حمایت برای توسعه فناوری، مراحل ارزیابی صورت می‌گیرد و حمایت از شرکت‌ها در قالب سرفصل‌های حمایتی صندوق انجام خواهد شد.

دبیر ستاد توسعه فناوری لیزر، مواد پیشرفته و ساخت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، با اشاره به سرفصل‌های متنوع حمایتی صندوق در راستای سیاست‌های ستاد گفت: این حمایت‌ها هم‌راستا با راهبردهای ستاد برای توسعه فناوری و رونق تولید محصولات دانش‌بنیان است. بر همین اساس حمایت‌هایی چون خدمات مالی تخصصی متناسب با نیاز شرکت‌ها، بهره‌مندی از ظرفیت‌های نظام بانکی کشور با هدف رفع دغدغه‌های تامین‌مالی فعالان این زیست‌بوم را شامل می‌شود.

 

ایجاد زیست‌بومی برای توسعه فناوری‌های حوزه مواد پیشرفته و فوتونیک

در ادامه این نشست دکتر شاهوردی،

دکتر شاهوردی، مسئول بخش مواد و ساخت ستاد، درخصوص اهمیت ایجاد و توسعه اکوسیستم نوآوری در حوزه فعالیت ستاد، خصوصا بخش مواد و ساخت، صحبت نمودند.

ایشان افزودند؛ برای ایجاد یک اکوسیستم نوآوری و در راستای برنامه صندوق نوآوری و شکوفایی برای توسعه صندوق‌های پژوهش و فناوری، حمایت از ایجاد صندوق تخصصی پژوهش و فناوری دانشگاه تربیت مدرس، با هدف افزایش سقف عملکردی ستاد صورت پذیرفت. صندوق مذکور، شرایط لازم را احراز نموده و به عنوان صندوق عامل و تخصصی برای حمایت از شرکت‌های حوزه فعالیت ستاد، در حال فعالیت می‌باشد.

وی بیان نمود؛ شرکت‌ها و طرح‌های صنعتی حوزه مواد، عموما در ابعاد بزرگ هستند و منابع قابل توجهی برای اجرای طرح‌های آن‌ها مورد نیاز می‌باشد که در همین راستا ذیل تفاهم‌نامه‌های صندوق با بانک‌ها، امکان تامین مسیرهای حمایتی مناسب وجود دارد.

دکتر شاهوردی، با بیان اینکه این ستاد در ابعاد منابع و چارچوب قوانین معاونت علمی و فناوری و همچنین همچنین متناسب با آمادگی فناورانه طرح‌ها، برای حمایت مادی و معنوی از توسعه فناوری‌های مورد نیاز کشور، آمادگی دارد؛ افزود: لازم به ذکر است که، در راستای توسعه اکوسیستم نوآوری حوزه فعالیت ستاد، چند زیرساخت نوآوری از قبیل شتاب‌دهنده و مراکز نوآوری حمایت شده و تعدادی بر برنامه آتی در حال بررسی و حمایت است. این صندوق تخصصی، تلاش نموده ساختاری چابک و با حداقل بروکراسی اداری برای حمایت شرکت‌های مختلف، خصوصا شرکت‌های فوتونیک و مواد کشور ایجاد نماید.

 

حمایت‌های ویژه از شرکت‌های دانش‌بنیان حوزه مواد پیشرفته

در بخش دیگری دکتر رجایی مدیرعامل صندوق پژوهش و فناوری غیر دولتی مدرس از تشکیل این صندوق با هدف تسهیل خدمات تخصصی مالی مورد نیاز شرکتهای دانش بنیان و فناور به صورت ویژه برای شرکت های فعال در حوزه مواد پیشرفته گفت.

وی با بیان این‌که 302 شرکت در تهران و 455 شرکت دانش‌بنیان در شهرهایی غیر از تهران مستقر هستند، افزود: 264 شرکت دانش بنیان به صورت پیشگام شناسایی شده اند و سهم فروش دانش بنیان ها در کل سهم 16 درصدی را به مواد پیشرفته و فناوری شیمیایی معادل 3.2 هزار میلیارد تومان در سال 97 سهم آن ها بوده است. همچنین 16 درصد از فروش و 60 شرکت از 276 شرکت در حوزه مواد پیشرفته پیشگام هستند.

در ادامه این نشست مجازی، شرکت‌کنندگان پرسش‌های خود را مطرح کردند و ضمن بیان دیدگاه‌ها به بحث و تبادل نظر در خصوص الزامات حمایتی، ظرفیت‌های فناورانه شرکت‌های و راهبردهای توسعه فناوری حوزه لیزر و مواد پرداختند.

//isti.ir/ZE9q