با همکاری ستاد؛

نخستین شتابدهنده تخصصی معدن و متالورژی کشور تاسیس می‌شود

با همکاری، ستاد توسعه فناوری‌های فوتونیک، لیزر، مواد پیشرفته و ساخت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و شرکت سرمایه‌گذاری صدر تامین (تاصیکو) «نخستین شتابدهنده تخصصی حوزه معدن، فرآوری، صنایع معدنی و متالورژی در کشور»، تاسیس می‌شود.

با همکاری، ستاد توسعه فناوری‌های فوتونیک، لیزر، مواد پیشرفته و ساخت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و شرکت سرمایه‌گذاری صدر تامین (تاصیکو) «نخستین شتابدهنده تخصصی حوزه معدن، فرآوری، صنایع معدنی و متالورژی در کشور»، تاسیس می‌شود.
مذاکرات و پیگیری‌های لازم در این زمینه انجام گرفت و در حاشیه پانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی معدن، صنایع معدنی، ماشین آلات، تجهیزات و صنایع وابسته تهران، نشستی برای آشنایی با اقدامات صورت پذیرفته و معرفی شتابدهنده، برگزار شد.
در این نشست که با حضور حمید لطیفی، دبیر ستاد توسعه فناوری‌های فوتونیک، لیزر، مواد پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، مدیرعامل و جمعی از مدیران شرکت‌های تابعه شرکت سرمایه‌گذاری صدر تامین برگزار شد، دو طرف بر ضرورت سرعت‌بخشی به اقدامات صورت گرفته تاکید کردند.
همچنین در این جلسه، کلیات تفاهم‌نامه مشترک همکاری (میان ستاد و تاصیکو) و هدف‌گذاری‌های انجام شده برای بهره‌برداری حداکثری از ظرفیت متخصصان داخلی و شرکت‌های دانش‌بنیان، مطرح شد.

در ادامه این نشست، غلامرضا سلیمانی، مدیر عامل شرکت سرکایه گذاری صدر تامین با اشاره به اهمیت نقش جریان نوآوری و توسعه اقتصاد دانش‌بنیان در جهت‌گیری اقتصادی کشور، گفت: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و ستادهای تخصصی، در این مباحث اتفاقات خوبی را شکل داده‌‌اند.
سلیمانی افزود: با توجه به سیاست‌های دانش محور شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی (شستا)، با انعقاد این تفاهم‌نامه، امیداور هستیم جریان نوآوری در این حوزه شتاب بیشتری به خود بگیرد.
وی گفت: در همین راستا طی چند ماه گذشته در تعامل با ستاد توسعه فناوری‌های فوتونیک، لیزر و مواد پیشرفته، موارد متعددی بررسی شد و در حال پیگیری است؛ همچنین برای انجام امور در بستر یک زیست بوم نوآوری، ایجاد شتابدهنده تخصصی در حوزه معدن و صنایع معدنی برنامه‌ریزی شد.
مدیر عامل صدر تامین در ادامه گفت: فضای لازم برای تاسیس شتابدهنده اختصاص یافته است و عملاً از دهه اول آبان ماه سال جاری ( 1398) اقدامات لازم برای شروع به کار هر چه زودتر این شتابدهنده، آغاز شده است.
وی در ادامه افزود: موضوع دیگر بحث عارضه‌های بنگاه‌های تابعه شرکت سرمایه‌گذاری صدر تامین و احصا نیازها است. در این راستا با همکاری ستاد توسعه فناوری‌های فوتونیک، لیزر، مواد پیشرفته و ساخت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، رویداد آموزشی عارضه‌یابی فناوری در شرکت‌های تابعه در محل شرکت مس باهنر برگزار شد. پس از بررسی مشکلات و نیازها، با کمک ستاد و با محوریت شتابدهنده، از توانمندی شرکت‌های دانش‌بنیان، واحدهای فناور، دانشگاه و مراکز پژوهشی برای رفع نیازها، استفاده خواهد شد.
سلیمانی با اشاره به همکاری شرکت‌های تابعه شرکت سرمایه‌گذاری صدر تامین و ستاد اظهار کرد: جهت‌گیری ما برای سال جاری ایجاد و یا توسعه 3تا 5 شرکت دانش‌بنیان در حوزه فعالیت شرکت است. همچنین در بحث زیست بوم نوآوری و سرمایه‌گذاری روی ایده‌ها، پیگیری موضوع سرمایه‌گذاری خطرپذیر با مشارکت صندوق نوآوری و شکوفایی نیز در دستور کار شرکت قرار دارد.
حمید لطیفی دبیر ستاد توسعه فناوری فوتونیک، لیزر، مواد پیشرفته و ساخت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز ضمن ابراز خوشحالی از برگزاری این نشست برای آغاز بکار شتابدهنده، گفت: همکاری‌ها و تلاش‌های بسیاری از سوی طرفین برای این منظور صورت پذیرفته است. با توجه به نقش اصلی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در توسعه فناوری، ما امیدوارهستیم، بتوانیم سرمایه‌های فکری کشور را برای حل تمام مشکلات صنایع داخلی هدایت و جهت‌دهی کنیم.
در ادامه این نشست، حمیدرضا شاهوردی عضو هیئت مدیره شرکت سرمایه‌گذاری صدر تامین، ضمن اشاره به تلاش‌های پیگیرانه دو طرف برای راه‌اندازی این شتابدهنده راهبردی، گفت: این اتفاق تنها به دلیل پیگیری و اراده موثر دبیر ستاد و مدیر عامل شرکت سرمایه‌گذاری صدر تامین، رخ داد.
وی در ادامه بیان کرد: بدیهی است، صنایع معدنی کشور در صورت طی نکردن مسیر فناوری و نوآوری، بعید است بتواند سال‌های متمادی زیادی را با همین روش فعلی به مسیر خود، ادامه دهد. نوآوری و فناوری باید به بنگاه‌های بزرگ تزریق شده و از تجارب این بنگاه‌ها برای شتابدهی فعالیت‌های کسب و کارهای فناورانه استفاده شود.
شاهوردی با اشاره به ضرورت استفاده از ابزارهای مانند استارتاپ‌ها و شتابدهنده‌ها، گفت:
یک شتابدهنده، برای رفع معضلات فناورانه بنگاه‌ها و استفاده از فرصت‌های کسب و کار نو، برای شرکت صدر تامین و حوزه فعالیت آن، می‌تواند بسیار کمک کننده باشد.
وی ضمن تشکر از مدیریت شرکت صدر تامین برای تخصیص یکی از مکان‌های موجود برای دفتر مرکزی شتابدهنده، ابراز امیدواری کرد که در ادامه، مسیر فضای کارگاهی مورد نیاز نیز تامین شود.
کلمات کلیدی

تصاویر

//isti.ir/ZdW2